نصب کولر گازی

برای دریافت خدمات نصب کولر گازی تنها کافیست درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت کنید یا با ما تماس بگیرید تا در سریع‌ترین زمان تکنسین به محل اعزام شود.

ثبت درخواست در واتساپتماس با ما

نصب کولر گازی چگونه است؟

استفاده و نگهداری از کولر گازی به اطلاعات زمینه‌ای نیاز دارد و ما می‌خواهیم در این مقاله موارد مختلفی هم‌چون نصب کولر گازی، تعمیر و نگهداری از آن را بررسی کنیم.

در روزهای گرم تابستان که خورشید با تمام قدرت می‌تابد، بازگشت به خانه آرام و سرد آرزوی قلبی همه ماست و این آرزوی دوست‌داشتنی با وجود سیستم‌های پیشرفته و جذاب خنک‌کننده‌های محیط کاملا محقق شده است. سیستم‌های خنک‌کننده مختلفی مثل کولرهای آبی، کولرهای گازی و سیستم‌های تهویه مرکزی وجود دارد که هر کدام از آن‌ها می‌تواند این کار را انجام دهد. اغلب به دلیل سروصدا و حجم زیادی که کولرآبی اشغال می‌کند، ترجیح می‌دهیم از نمونه‌های دیگری مانند کولر گازی استفاده کنیم. اگر شما هم در خانه یا محل کار خود نمونه‌ای از این دستگاه را دارید، با همراه ما باشید.

آشنایی با سیستم کولر گازی

کولر گازی شامل دو قسمت اصلی واحد داخلی و واحد خارجی است. واحد خارجی را معمولا بیرون از محیط ساختمان و در نزدیکی محلی که قرار است واحد داخلی در آنجا نصب شود، نصب می‌کنند. در قسمت خارجی فن، کویل کاندنسور و کویل اسپنشن وجود دارد و در قسمت داخلی فن، کمپرسور و سایر اجزا همراه با فیلترهای هوا قرار دارند.

مزیت مهم نصب کولر گازی نسبت به سایر مدل‌های خنک‌کننده، بدون صدا بودن آن است و همین باعث محبوبیت آن بین مردم شده است. از سوی دیگر سرمای تولیدشده در کولر گازی بیشتر از مدل‌های آبی بوده و حس خنکی بیشتری را در محیط ایجاد می‌کنند.

مزیت دیگر این سیستم‌های خنک‌کننده، امکان استفاده از چندین واحد داخلی، تنها با یک واحد خارجی است. از این طریق می‌توانید چندین فضا را تنها با یک سیستم کلی خنک کنید و فضای کمتری در بیرون از خانه اشغال نمایید.

نکات مهم پیش از خرید و نصب کولر گازی

همانند سایر دستگاه‌های برقی، کولرهای گازی نیز انواع مختلفی دارند که هرکدام قابلیت‌ها و ویژگی‌های مختلفی را به کاربر ارائه می‌دهند. اسپلیت‌های دیواری، اسپلیت سقفی-زمینی، اسپلیت ایستاده، اسپلیت سقفی دیواری، داکت اسپلیت و اسپلیت کاستی از انواع اسپلیت‌های موجود در بازار است. باید به فضا و نوع کاربری خود توجه کنید تا یکی از اسپلیت‌های مناسب را انتخاب کرده و از آن دسته‌بندی، مناسب‌ترین مدل را خریداری کنید.

برای خرید کولر گازی می‌توانید از انواع روش‌های موجود مثل نمایندگی‌های معتبر، مغازه‌های لوازم خانگی یا حتی سایت‌های آنلاین فروش استفاده کنید. اما قبل از خرید باید چند نکته مهم را در نظر بگیرید:

۱- اندازه‌گیری فضا

معمولا در هنگام خرید قیمت و توان کولر گازی را در نظر می‌گیریم اما موارد بسیاری وجود دارد که افراد از سردی بیش از حد محیط یا گرم‌ماندن فضا شکایت دارند. برای جلوگیری از این اتفاق حتما از یک متخصص کمک بگیرید و فضای خانه، شرایط آب‌وهوا و سایر مولفه‌ها را بسنجید. اگر امکان حضور یک متخصص در محل مورد نظرتان وجود ندارد، حتما ابعاد فضا را یادداشت کرده و قبل از خرید با مشاورین فنی موجود در نمایندگی‌ها مشورت کنید.

۲- انرژی مصرفی

پس از انتخاب اندازه مناسب، مدل‌های مختلفی را که با هزینه و فضای شما متناسب است بررسی کنید. همه مدل‌های پیشنهادی را در نظر بگیرید و از میان آن‌ها، مدلی را انتخاب کنید که از لحاظ صرفه‌جویی در انرژی بالاترین استاندارد را دارد. شاید در لحظه خرید احساس کنید میان یک یا دو درجه صرفه‌جویی در انرژی، تفاوت چندانی وجود ندارد و ترجیح دهید مدل ارزان‌تر را خریداری کنید، اما فراموش نکنید این هزینه بعدها در قبض‌های برق و با رشد تصاعدی از جیب شما کسر خواهد شد.

پس از انتخاب مدل مورد نظر، باید برای نصب کولر گازی اقدام کنید. قبل از شروع کار باید چند نکته مهم را در نظر بگیرید. اما این نکات مهم چه هستند؟

نکات مهم نصب انواع کولر گازی

نصب صحیح کولر گازی بسیار ضروری و مهم است. اگر نصب کولر گازی اسپلیت به‌درستی انجام شود، بهترین عملکرد را به‌دست می‌آورید و در غیر این صورت نه تنها فضای موردنظر شما سرد نخواهد شد بلکه هزینه‌های برق شما نیز افزایش سرسام‌آوری خواهند داشت. در زمان نصب کولر گازی چند نکته مهم را باید درنظر بگیرید:

 • دیوار قوی: برای نصب واحد داخلی، دیواری را انتخاب کنید که به اندازه کافی قوی باشد و بتواند وزن کولر گازی را تحمل کند؛
 • فضای مناسب: واحد داخلی کولر گازی باید از تمام جهت‌ها حداقل ۱۵ سانتی‌متر آزاد بوده و گردش هوا به‌خوبی در اطراف آن جریان داشته باشد؛
 • ارتفاع مناسب از زمین: برای اینکه جریان هوا به‌درستی در میان فضا گردش کند، باید ارتفاع ۲ تا ۵ متر را برای آن در نظر گرفت؛
 • ترازبندی: اگر ترازبندی دقیق انجام نشود، گاز به‌صورت نامساوی در دستگاه توزیع شده و آب از داخل دستگاه چکه خواهد کرد؛
 • ترکیب کولر گازی و کولر آبی: هیچ‌گاه در یک فضا دو مدل کولر آبی و گازی را همزمان نصب نکنید زیرا وظایف آن‌ها با هم تداخل داشته و یکی به محیط رطوبت می‌دهد و دیگری رطوبت را جذب می‌کند؛
 • مسیر لوله‌ها: برای نصب لوله‌های مسیری را انتخاب کنید که تا جای ممکن کمترین میزان خم‌شدگی را داشته باشد؛
 • نصب واحد خارجی کولر گازی: برای واحد خارجی باید یک فضای مناسب بیابید که ترجیحا در معرض تابش مستقیم آفتاب و یا خیس‌شدن نباشد. محل نصب باید به‌گونه‌ای انتخاب شود که گرمای ناشی از کارکرد آن، موجب ایجاد حریق یا آسیب‌های مشابه نشود؛
 • جای‌گیری صحیح نصب واحد خارجی: از آنجا که واحد خارجی شامل اجزای بسیار مهم و اصلی کولر گازی است، باید آن را بر روی یک دیوار کاملا مسطح نصب کنید. اگر دیوار انتخابی مسطح نباشد، لرزش و سروصدای بسیاری ایجاد خواهد شد که باعث آزار شما و همسایگان‌تان می‌شود؛
 • فاصله صحیح میان واحد داخلی و واحد خارج: برای نصب کولر گازی به فاصله میان واحد داخلی و خارجی بسیار دقت کنید. همیشه مقداری از سرما از طریق لوله‌های واسط میان این دو واحد از بین می‌رود. برای جلوگیری از آن، سعی کنید فاصله میان واحد داخلی و خارجی را در کمترین حد ممکن نگه دارید. حداکثر فاصله میان این دو واحد نباید بیشتر از پانزده متر باشد.

روش نصب کولر گازی

نصب کولر گازی یک کار تخصصی و فنی است و ترجیحا برای این کار باید از خدمات نیروهای متخصص VIP سرویس در این زمینه استفاده کنید. اما در اینجا به‌صورت خلاصه روش نصب کولر گازی اسپلیت را مرور می‌کنیم که با پروسه انجام کار آشنا شوید:

۱- با توجه به مواردی که در قسمت پیش گفته‌شد، یک دیوار مناسب انتخاب کرده و آن را برای نصب واحد داخلی آماده کنید.

۲- صفحه آلومینیومی را که برای نگه‌داشتن واحد داخلی استفاده می‌شود، روی دیوار فیکس کنید.

۳- یک سوراخ به عرض هفت و نیم سانت روی دیوار ایجاد کرده و لوله‌ها را به سمت واحد خارجی هدایت کنید.

۴- اجزای برقی واحد داخلی را وصل کرده و از صحت انجام آن‌ها اطمینان حاصل نمایید.

۵- لوله‌ها و سیم‌ها را درون دیوار قرار داده و آن‌ها را به واحد داخلی متصل کنید. اگر امکان انجام این کار به‌صورت داخلی وجود نداشته باشد، با استفاده از داکت‌ روکار، می‌توان این سیم‌ها و لوله‌ها را به سمت بیرون هدایت کرد.

۶- واحد داخلی را بر صفحه آلومینیومی نصب کنید.

پس از انجام این شش گام مهم (که البته هرکدام جزئیات فراوانی برای اجرا دارند) باید واحد خارجی کولر گازی را نصب کنید. برای این کار نیز این مراحل را انجام دهید:

۱- واحد خارجی را در یک قسمت مناسب که دور از گرد و خاک، گرما و رفت‌وآمد باشد قرار دهید.

۲- اگر می‌خواهید این قسمت را بر زمین نصب کنید، یک صفحه بتنی زیر آن بگذارید. ارتفاع این صفحه بتنی باید در حدی باشد که اگر آب باران یا برف بر روی زمین جمع شد؛ آب وارد اجزای داخلی آن نشده و اختلالی در عملکرد آن ایجاد نکند.

۳- واحد داخلی را بر دیوار موردنظر یا صفحه بتنی فیکس کنید.

۴- سیم‌کشی‌های واحد خارجی را کنترل کرده و از صحت انجام آن‌ها اطمینان حاصل کنید.

۵- لوله‌ها و کابل‌های مربوطه را نصب کنید.

پس از اتمام این مراحل تقریبا نصب کولر گازی اسپلیت شما به پایان رسیده، فقط قبل از راه‌اندازی چند مورد مهم را انجام دهید:

۱- با استفاده از ابزار مخصوص، رطوبت و هوای اطراف برد خنک‌کننده را از بین ببرید.

۲- تمام اتصالات روی دیوار‌ها را با مواد مناسبی همانند گچ یا سیمان ببندید تا هوا از فاصله میان لوله‌ها و دیوار جابه‌جا نشود.

۳- کابل‌ها و لوله‌ها را به دیوار محکم کنید تا از شل‌شدن و افتادن آن‌ها جلوگیری نمایید.

۴- پس از کسب اطمینان و بررسی تمام قسمت‌ها، کولر گازی را روشن کنید و از هوای خنک آن لذت ببرید.

نمایندگی نصب کولر گازی

برای استفاده و نگه‌داری بهینه بهتر است حتما از تخصص تکنسین‌های نصب کولر گازی وی‌آی‌پی سرویس استفاده کنید. اگر برای اولین بار است که کولر گازی خریده‌اید و تصمیم دارید آن را نصب کنید، معمولا خود نمایندگی، فردی را برای انجام این کار در نظر می‌گیرد. اما اگر می‌خواهید به خانه جدید نقل مکان کنید یا از فروشنده‌های دیگر دستگاه خود را تهیه کرده‌اید، ترجیحا از همکاری متخصصان آماده ما در VIP سرویس استفاده کنید.

توجه کنید که نصب صحیح می‌تواند بر عمر دستگاه، کیفیت عملکرد و هزینه برق شما تاثیر بگذارد. هزینه نصب کولر گازی اسپلیت به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهم‌ترین آن‌ها میزان فاصله میان یونیت داخلی و خارجی، میزان  کابل مورد استفاده و شرایط نصب است.

اگر احساس می‌کنید کولر گازی شما نسبت به سال‌های پیش عملکرد نامناسبی دارد و نمی‌تواند هوا را به خوبی خنک کند، حتما با نمایندگی نصب کولر گازی در VIP سرویس تماس بگیرید و از همکاران ما بخواهید برای سرویس یا تعمیر اسپلیت‌تان، مراجعه کنند. بی‌توجهی به این موارد می‌تواند باعث آسیب‌های مختلفی شود و توصیه ما این است سالانه پیش از شروع فصل گرما حتما کولر گازی را سرویس و بازبینی کنید.

جمع‌بندی نهایی نصب کولر گازی

پیش از خرید یک اسپلیت حتما فضا و محل موردنظر را بررسی کنید تا دستگاه متناسب را خریداری نمایید. نصب دستگاه اهمیت بسیار بالایی دارد زیرا بر کیفیت عملکرد آن تاثیر مستقیم می‌گذارد. نصب کولر گازی جزو کارهایی است که باید به متخصص‌ها سپرد و از خدمات مراکز معتبر VIP سرویس استفاده کرد. فرقی نمی‌کند برند کولر گازی شما چیست، وی آی پی سرویس تمام برندها را پشتیبانی می‌کند و می‌توانید از خدمات تخصصی ما استفاده کنید.

مراحل انجام کار

سوالات متداول

پس از آن‌که شماره‌تماس، آدرس، مشخصات دستگاه و ایراد آن را در سیستم ثبت کردید تکنسین ما با شما تماس خواهد گرفت، و در هر زمانی که شما مدنظر داشته باشید، جهت بررسی و سرویس دستگاه در منزل یا محل کار شما حاضر خواهد شد.

ضمانت‌نامۀ خدمات وی‌آی‌پی سرویس در فاکتور مشتری درج می‌شود و زمان آن برای کلیۀ خدمات ۶ ماه (۱۸۰ روز) خواهد بود.

در صورت بازگشت عیب رفع‌شدۀ دستگاه، و یا برخورد با مشکلی دیگر با شماره‌های پشتیبانی وی‌آی‌پی (درج‌شده در سایت) تماس بگیرید.

برندها

برای ثبت درخواست خود و نصب کولرگازی در سریع‌ترین زمان همین حالا با ما تماس بگیرید.

کامنت کاربران

اطلاعات خود را وارد کنید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند

  ثبت درخواست در واتساپ تماسcall