ترموستات چیست؟

روش کار کردن ترموستات به زبان ساده:اگر بخواهیم در مورد ترموستات و نحوه تنظیم کردن یخچال به صورت ساده برای شما توضیح دهیم ،ترموستات از کلمه یtherm به معنی دما و stat به معنی ثابت گرفته شده است و برای ثابت نگه داشتن دمای یک محیط یا یک محفظه ای مثل یخچال ساخته شده است ودارای سیستم کاملا مکانیکی میباشد، به این صورت که دمای محیط یا یخچال بدون دخالت دست تنظیم میشود .

ترموستات به کمپرسور فرمان قطع و وصل شدن میدهد، برای مثال اگر شما اهرم ترموستات را بچرخانید و آن را روی دمای ۵ درجه  تنظیم کنید تازمانی که دمای یخچال به پنج نرسد ترموستات به کمپرسور اجازه کار میدهد و زمانی که دمای یخچال به پنج درجه رسید ترموستات به صورت خودکار کمپرسور را قطع میکند تا دمای آن را در این درجه ثابت نگه دارد.

ترموستات (اتوماتیک):

اجزا و قطعات تشکیل دهنده ترموستات:
فنر و اهرم ها
فانوسک محتوی گاز
لوله بلو
لوله مویی
پیچ تنظیم
بدنه فلزی
کنتاکت های اتصال

معمولا لوله بلوی ترموستات را در بخش تحتانی یا سقف اواپراتور وصل میکنند و با قرار دادن ترموستات در حالت متصل کمپرسور شروع به کار میکند. با سرد شدن اواپراتور گاز داخل لوله بلو، لوله مویی و به تبع آن فانوسک تقلیل حجم داده میشود و جمع میگردد و زمانی که جمع میگردد اهرم اتصال کلید داخل ترموستات به سمت پایین کشیده میشود و باعث قطع شدن فاز موتور میشود.زمانی که موتور متوقف و خاموش می شود سرمای محیط یخچال بخصوص اواپراتور کم میشود و گاز داخل فا نوسک ترموستات یخچال فعال میشود و به دلیل گرم شدن محیط اضافه حجم داده میشود وباعث میشود فانوسک بزرگ شود. زمانی که فانوسک افزایش حجم پیدا میکند کلید ترموستات به صورت متصل در می آید و کمپرسور شروع به کار کردن میکند. در نتیجه شما میتوانید مقدار سرمای دلخواه در اواپراتور و یخچال یا به عبارتی مدت کار کردن کمپرسور را توسط ولوم ترموستات که در اصل اهرم کنترل حجم فانوسک است تنظیم کنید.