فیلتر لباسشویی

فیلتر پلی فسفات : رایج ترین نوع رسوب گیر لباسشویی (فیلتر لباسشویی ) رسوب گیر پلی فسفات می باشد . پلی فسفات ماده بی رنگ یا سفید رنگی که با فرمول شیمیایی Na3Po4 شناخته میشود که در امر رسوبگیری کاربرد زیادی دارد .
پلی فسفات به راحتی در آب حل می شود و حتی در صنایع غذایی استفاده زیادی دارد ، به عنوان مثال در صنایع لبنی و تولید پنیر به وفور از این ماده استفاده می شود . در ضمن مصف خوراکی این ماده ضرر خاصی متوجه مصرف کننده نخواهد کرد .
پلی فسفات باعث می شود Ph آب تا حدود ۱۲% افزایش یابد ، عملکرد پلی فسفات به این گونه است که همراه با آهک و رسوبات آب ترکیب شده و اجازه انباشته شدن رسوبات را به آنها نمیدهد .
اگر چه همچنان ذرات معلق و آهک در آب وجود دارد اما دیگر به دیواره های دیگ دستگاه و هیتر نچسبیده و به آسانی از سمت دیگر خارج می شود .
رسوبگیر پلی فسفات چیزی را از اب حذف نمی کند و با عملکرد خود باعث می شود ذرات موجود در آب حالت چسبندگی خود را از دست بدهد و بدین ترتیب مانع از انباشته شدن رسوبات در دستگاه می گردد و باعث سالم ماندن قطعات داخلی و افزایش طول عمر دستگاه می گردد .
نقطه ذوب پلی فسفات ۷۳۰A درجه سانتی گراد می باشد به همین دلیل رسوبگیر پلی فسفات نباید در مسیر آب داغ استفاده شود و بهتر است که در مسیر آب سرد تعبیه گردد .
یکی دیگر از روش های نوین برای جلوگیری از ورود رسوبات آب به داخل سیستم ، استفاده از رسوب گیرهای مغناطیسی Magnet می باشد . در این نوع رسوب گیر یک میدان قوی مغناطیسی در مسیر آب ورودی به لباسشویی یا ظرفشویی ایجاد می شود ، رسوبات و آهک هنگام عبور از این میدان مغناطیسی باردار شده و جهت گیری آنها یکسان می شود . به همین دلیل رسوبات به دیواره لوله ها نچسبیده و از هم جدا میشوند.

نکته قابل توجه این است که رسوب گیر مغناطیسی همانند پلی فسفات ، چیزی را از آب حذف نمی کند بلکه اجازه رسوب بستن به آنها را نمی دهد .
میزان اثر رسوب گیر مغناطیسی به قدرت ایجاد شده در میدان مغناطیسی بستگی دارد ، هرچه میدان مغناطیسی قوی تر باشد کیفیت رسوبگیری و مدت زمان آن بیشتر می شود .
نکته : در انواع رسوبگیر مغناطیسی طول میدان مغناطیسی حدود ۲ متر است و در نمونه های برقی با توجه به شدت قوس می تواند بیشتر باشد .